Pytlový svoz tříděného odpadu je skutečností

16. září 2018

Pytlový svoz tříděného odpadu je další krok k motivaci obyvatel k odpovědnému nakládání s odpady. Vyhlášku zavádějící na Dobříši tuto formu svozu jsme proto rádi podpořili.
Ostatně ODS Dobříš prosazuje rozumné nakládaní a podporu třídění odpadu již řadu let.
Svoz pytlů od domu třídění usnadňuje a odměnou občanovi není jen dobrý pocit, ale i zvýšené pohodlí. Pytle výměnným způsobem dodá město, a odvoz od domu nestojí obyvatele žádný čas a úsilí. Pokud by to někdo chtěl kvantifikovat, tak třeba, uvážím-li dnešních 15 min ke kontejnerům týdně, ročně lze ušetřit pěkných 13 hodin. Třídím již desítky let, z pytlového svozu mám tedy opravdu radost. Stejně tak z rozšíření na třídění například olejů, byť zde se cestě ke kontejnerům stejně nevyhnu.

Lze se ptát, proč součástí vyhlášky nebylo zavedení různých cen podle velikosti nádoby na směsný odpad a zůstalo „jen" u zrušení týdenního svozu. Dokas však kalkuloval ekonomiku této změny pouze nad tímto scénářem. Při projednávání to pak ale byla trochu volba – buď projde alespoň toto nebo se pytlový svoz bude opět odsouvat. Je totiž jasné, že ekonomická motivace k třídění má své místo, ale také je zřejmé, že nemůžeme zvedat ruku pro návrhy, jejichž dopad není dobře analyzovaný a podle rychlého odhadu by se mohl pohybovat i v řádů statisíců.

Cenovou diferenciaci svozu směsného odpadu, tedy i zlevnění malých nádob, ODS Dobříš navrhne a podpoří v okamžiku, kdy budou jasné dopady na ekonomiku i provoz svozů.

V souvislosti s diskuzí o podpoře je ale třeba také zmínit, že již řadu let důchodci mohou žádat příspěvek na svoz, a dle statistik toho bez problémů na Dobříši využívají.

Zavedení pytlového svozu mě těší. Nezbytné je však celkové řešení nakládání s odpady na Dobříši. Současná radnice sice slibovala kompletní řešení, ale výsledek je rizikový stav, kdy nakládání s odpady je právně i organizačně velmi rozkolísané. Situace řešení má, ale to asi opravdu chce „vytřídit“ i nápady a postupy stávajícího vedení města.

Ing. Martin Musil

Komentáře k článku

BUĎTE NAŠÍM ČLENEM a podílejte se tak na dění ve městě!
Kontaktujte nás

Máte na nás dotaz? Neváhejte napsat.