Pytlový svoz tříděného odpadu je skutečností

16. září 2018

Pytlový svoz tříděného odpadu je další krok k motivaci obyvatel k odpovědnému nakládání s odpady. Vyhlášku zavádějící na Dobříši tuto formu svozu jsme proto rádi podpořili.
Ostatně ODS Dobříš prosazuje rozumné nakládaní a podporu třídění odpadu již řadu let.
Svoz pytlů od domu třídění usnadňuje a odměnou občanovi není jen dobrý pocit, ale i zvýšené pohodlí. Pytle výměnným způsobem dodá město, a odvoz od domu nestojí obyvatele žádný čas a úsilí. Pokud by to někdo chtěl kvantifikovat, tak třeba, uvážím-li dnešních 15 min ke kontejnerům týdně, ročně lze ušetřit pěkných 13 hodin. Třídím již desítky let, z pytlového svozu mám tedy opravdu radost. Stejně tak z rozšíření na třídění například olejů, byť zde se cestě ke kontejnerům stejně nevyhnu.

Lze se ptát, proč součástí vyhlášky nebylo zavedení různých cen podle velikosti nádoby na směsný odpad a zůstalo „jen" u zrušení týdenního svozu. Dokas však kalkuloval ekonomiku této změny pouze nad tímto scénářem. Při projednávání to pak ale byla trochu volba – buď projde alespoň toto nebo se pytlový svoz bude opět odsouvat. Je totiž jasné, že ekonomická motivace k třídění má své místo, ale také je zřejmé, že nemůžeme zvedat ruku pro návrhy, jejichž dopad není dobře analyzovaný a podle rychlého odhadu by se mohl pohybovat i v řádů statisíců.

Cenovou diferenciaci svozu směsného odpadu, tedy i zlevnění malých nádob, ODS Dobříš navrhne a podpoří v okamžiku, kdy budou jasné dopady na ekonomiku i provoz svozů.

V souvislosti s diskuzí o podpoře je ale třeba také zmínit, že již řadu let důchodci mohou žádat příspěvek na svoz, a dle statistik toho bez problémů na Dobříši využívají.

Zavedení pytlového svozu mě těší. Nezbytné je však celkové řešení nakládání s odpady na Dobříši. Současná radnice sice slibovala kompletní řešení, ale výsledek je rizikový stav, kdy nakládání s odpady je právně i organizačně velmi rozkolísané. Situace řešení má, ale to asi opravdu chce „vytřídit“ i nápady a postupy stávajícího vedení města.

Ing. Martin Musil

Komentáře k článku

BUĎTE NAŠÍM ČLENEM a podílejte se tak na dění ve městě!
Kontaktujte nás

Máte na nás dotaz? Neváhejte napsat.

replica watches rolex replica replica rolex replica watches replica rolex fake rolex replica watches fake watches fake rolex fake rolex